Granično osiguranje i štete sa elementima inostranosti su definitivno stvari o kojima morate više da znate.
Kada učestvujete u saobraćaju kao vozač ne možete da se ne zapitate šta se dešava u situaciji kada dođe do udesa i nastanka štete na vašem vozilu.
Verovatno kao i većina vozača znate ponešto o slučajevima kada štete načine vozači sa vozilima naših registarskih tablica.
Međutim unošenje inostranog elementa budi dilemu kod svakoga.
Šta raditi u ovakvom slučaju, kome se obratiti? Kako naplatiti štetu?
U saobraćaju na putevima Srbije svakodnevno učestvuje veliki broj stranih automobila koji su tu u tranzitu.
Logično je da će po pravilima verovatnoće ovi automobili i izazvati i neki udes na našoj teritoriji.
Isti slučaj je sa našim vozilima u inostranstvu i našim vozačima koji se nađu u sličnoj situaciji da načine materijalnu ili nematerijalnu štetu u drugoj zemlji.
Ukoliko se to dogodi veoma je važno da kao vozač znate neke osnovne stvari o inostranim polisama osiguranja i načinu naplate ovako izazvane štete.
Kome se možete obratiti u ovakvim slučajevima?
Kako biste se informisali o ovakvim slučajevima šta da radite ako vam štetu prouzrokuje vozilo registrovano u inostranstvu, najbolje je da budete upućeni u postojanje Udruženja osiguravača Srbije.
Ovo udruženje je neprofitna organizacija koju su osnovala društva za osiguranje i reosiguranje koja obavljaju ovu delatnost kod nas.
Informacije kod kog društva za osiguranje možete prijaviti štetu u slučaju da je ona naneta dejstvom motornog vozila inostrane registracije možete dobiti pretragom baze podataka na sajtu.
Nacionalni biro za osiguranja vam može pomoći i u pribavljanju dokumentacije (policijski zapisnik, sudska presuda ili dr. dokumenta) iz zemlje gde se dogodila nezgoda .
To je olakšano za 9 zemlaja sa kojima posztoji Sporazum o zaštiti posetilaca: Grčka, Turska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Švajcarska, Luksemburg i Makedonija.
Gde sve važi naša polisa osiguranja od autoodgovornosti?
Ovo je jedno od pitanja koja često muče vozače kada kreću na put.
Ako imate polisu od autoodgovornosti zaključenu u Republici Srbiji, ona vam važi u sledećim zemljama:
Države Podsistema registarske oznake:
- Države članice EU
- Švajcarska, Norveška, Island, Andora i Lihtenštajn
- Zemlje potpisnice Multilatelarnog sporazuma
- Crna Gora sa kojom imamo bilateralni sporazum.
Ko je u obavezi da zaključi polisu graničnog osiguranja?
Vozači zemalja čiji nacionalni biroi nisu potpisnici Multilateralnog sporazuma dužni su da kod sebe imaju valjanu ispravu o osiguranju od autoodgovornosti koja važi na teritoriji EU.
Ukoliko ne ispunjava prethodni uslov, potreban je neki drugi dokaz koji priznaje nacionalni biro, koji u tom slučaju garantuje isplatu štete za ova vozila.
Ako nisu iz zemlje potpisnice Multilateralnog sporazuma ili nemaju valjanu međunarodnu ispravu ili dokaz o postojanju osiguranja od autoodgovornosti dužni su da zaključe granično osiguranje.
U tom slučaju štetu koju prouzrokuje vozilo strane registracije nadoknađuje domaće osiguravajuće društvo kod koga je vlasnik zajključio ovakvu polisu osiguranja od autoodgovornosti.
Kada se koristi polisa graničnog osiguranja?
Ako je došlo do materijalne ili nematerijalne štete nanete trećim licima vozilom inostrane registracije, vlasnik vozila ovu polisu koristi kao polisu od autoodgovornosti.
Domaće osiguravajuće društvo koje je zaključilo ovakvu polisu vrši procenu i naknadu štete.
Na koji vremenski period se zaključuje polisa graničnog osiguranja?
Polisu graničnog osiguranja možete zaključiti kod nas na period od minimum mesec dana do maksimalno godinu dana.
Koliko košta granično osiguranje kod nas?
Kao primer su uzeta putnička i teretna zbog toga što se najčešće zaključuju ove polise graničnog osiguranja.
Granično osiguranje za putnička/teretna vozila:
- 1 mesec 155,40 / 349,65
- 2 meseca 233,10 / 641,55
- 3 meseca 310,80 / 952,35
- 4 meseca 388,50 / 1.184,40
- 5 meseci 466,20 / 1.436,40
- 6 meseci 543,90 / 1.630,65
- 7 meseci 602,70 / 1.786,05
- 8 meseci 680,40 / 1.922,55
- 9 meseci 738,15 / 2.077,95
- 10 meseci 796,95 / 2.233,35
- 11 meseci 835,80 / 2.367,75
Pored njih može se zaključiti polisa graničnog osiguranja i za autobuse, vučna vozila, specijalna motorna vozila, motocikle, priključna vozila, radna motorna vozila.
Cene su trenutne, izražene u evrima, a naplaćuju se u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan zaključenja polise.
Zdravo
Imam auto americkih registracionih oznaka i planiram uskoro da dodjem u Beograd ali me zanima kako najlakse dobiti Granicno Osiguranje ili ti koje granice posjeduju prostor za kupovinu tog osiguranja jer sam prije par godina imao problema sa granicnom policijom nisam mogao uci u srbiju jer taj granicni prijelaz ne posjeduje prostor gdje se izdaje granicno osiguranje
Zanima me da li postoji mogucnost online placanja ako ne da li se upoznati sa granicnim prijelazima koji posjeduju prostor za izadavanje istog
Poštovani,
Na linku pogledajte na kojim mestima sve možete zaključiti polise osiguranja AMSO
https://www.ams.co.rs/index.php/prodajna-mreza
Takođe možete se obratiti direktno osiguranju da vidite koje mogućnosti postoje da eventualno pošaljete podatke o vozilu radi izrade polise.
Srdačno,
AMK Novi Beograd
Pozdrav. Da li si uspeo da nabavis osiguranje?
I koja je procedura, posto i sam planiram isto.
Poštovanje,
Da li granično osiguranje, koje se kupi u Srbiji, važi i za članice EU?
Šta se dešava, ako sa autom koje ima kanadske tablice, kupim granično osiguranje i želim da idem u Grčku na more? Da li sam pokriven?
Hvala,
Dejan